
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, Screws, User Manual & Warranty card |
| Model | 4C Pro |
| Power Consumption | 50 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 0 |
| Processor | AmLogic |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 732 (W) x 435 (H) x 189 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 3.9 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, DTS HD Sound |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |
| Other Remote Features | Smart Control |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-450 |
|---|