







| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 4.6 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 3.62 GHz |
| Processor Cores (Big) | 2 |
| Processor Cores (Small) | 6 |
| Internal Storage |
512 GB |
| RAM |
16 GB |
| Screen Size | 6.85 inches |
|---|---|
| Display PPI | 508 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1440×3168 px |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 32 MP, f/2.2, Wide angle |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.9, Wide angle, 50 MP, f/2.7, Periscope telephoto, 50 MP, f/2.1, Ultrawide |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Wide, ultrawide, periscope telephoto |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.9 |
| Front Facing Aperture | 2.2 |
| Max Video Resolution | 8K |
| Battery rating (mAh) | 7000 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 100 |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Charging Wattage | 40 |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G, 4G, 3G |
| OS Version | Android 16 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Screen Quality Viewing Angles | 5/5 |
| Screen Quality Luminancemax | 1982 |
| Screen Quality Sunlight Visibility | 5/5 |
| Screen Quality Luminancemin | 1 |
| Screen Quality Colour Accuracy | 5/5 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Cpu Throttling Test 20 Threads 15 Mins | 76.00 |
| Pcmark Work 20 | 16550 |
| Geekbench 5 Single Core | 3563 |
| Antutu 80 | 3670697 |
| Geekbench 5 Multi Core | 10069 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Random Read Speed | 1552 MB/s |
| Pcmark Sequential Read Speed | 3661 MB/s |
| Pcmark Random Write Speed | 909 MB/s |
| Pcmark Sequential Write Speed | 3513 MB/s |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| 3dmark Wildlife Extreme | 7291 |
| Gfx Bench Aztec Ruins High Tier | 6950 |
| Gfx Bench Car Chase | 7097 Frames |
| Gfx Bench Manhattan 31 | 7467 Frames |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Battery Life | 1542 minutes |
| Charging 0 - 100 | 51 minutes |
| 15 Minutes Of Cod Mobile | 3% |
| Video Streaming Netflix 30 Mins | 3% |
| Gps Navigation For 1 Hour | 5% |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Selfie Camera | 85% |
| Rear Camera | 87% |