
| Series | MacBook Air |
|---|---|
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | 13″ MacBook Air, 30W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Included Software | MS Office Home and Student 2021 |
| OS Type | Mac OS |
|---|---|
| Warranty | 1 Years |
| Display Type | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.6 |
| Resolution (Pixels) | 2560 x 1664 |
| Display PPI | 224 |
| Anti Glare Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Yes |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 215 x 304.1 x 11.3 mm |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Four-Speaker Sound System, Dolby Atmos, Spatial Audio |
| Cores | 10 |
|---|---|
| Cache (MB) | 10 |
| GPU (Model) | 8 Core Apple GPU |
|---|---|
| GPU Brand | Apple |
| RAM Type | SSD |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| Storage Type | SSD |
| Battery Backup (Hours) | 18 |
|---|---|
| Adapter (Type) | TYPE-C |