
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 2.5 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 1.8 GHz |
| Processor Cores (Big) | 1 |
| Processor Cores (Small) | 7 |
| Internal Storage |
256 GB |
| RAM |
8 GB |
| Screen Size | 6.78 inches |
|---|---|
| Display PPI | 439 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1220×2712 px |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 32 MP, f/2.2, Wide |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.9, Wide), 13 MP, f/2.2, Ultrawide |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Ultrawide |
| Stabilisation | No |
| Primary Camera Aperture | 1.9 |
| Front Facing Aperture | 2.2 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 7000 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G, 4G, 3G, 2G |
| OS Version | Android 16 |
| Glass Protection front (brand) | Corning Gorilla Glass 7i |
|---|
| Variant | Price (INR) |
|---|---|
| 8GB + 128GB | ₹26,999 |
| 8GB + 256GB | ₹29,999 |
| 12GB + 256GB | ₹32,999 |
The 8GB + 256GB variant offers the best balance between price and storage, while the 12GB + 256GB variant is ideal for heavy users and gamers.
It includes Google Photos AI tools like Magic Eraser, Magic Editor, and Photo Unblur built-in.
The phone comes with a 50MP Sony LYTIA primary camera and a 13MP ultra-wide lens, offering strong photography performance in its segment.
Yes, it features a 6.78-inch 1.5K Quad-Curved Extreme AMOLED display with a 144Hz refresh rate.
This technology allows you to use the touchscreen accurately even when the screen or your fingers are wet.