







| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 3.21 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 2 GHz |
| Processor Cores (Big) | 1 |
| Processor Cores (Small) | 7 |
| Internal Storage |
256 GB |
| RAM |
12 GB |
| Screen Size | 6.78 inches |
|---|---|
| Display PPI | 450 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1272×2772 px |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 50MP primary sensor and a 2MP monochrome lens |
|---|---|
| Number of Front cameras | 1 |
| Front Facing Aperture | 2.4 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 9000 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 80 |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G,4G |
| OS Version | Android 16 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Screen Quality Viewing Angles | 5/5 |
| Screen Quality Luminancemax | 2770 |
| Screen Quality Sunlight Visibility | 5/5 |
| Screen Quality Luminancemin | 1 |
| Screen Quality Colour Accuracy | 5/5 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Cpu Throttling Test 20 Threads 15 Mins | 85 |
| Pcmark Work 20 | 12432 |
| Geekbench 5 Single Core | 2087 |
| Antutu 80 | 2435837 |
| Geekbench 5 Multi Core | 6689 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Random Read Speed | 1317 MB/s |
| Pcmark Sequential Read Speed | 3575 MB/s |
| Pcmark Random Write Speed | 680 MB/s |
| Pcmark Sequential Write Speed | 3417 MB/s |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| 3dmark Wildlife Extreme | 4622 |
| Gfx Bench Aztec Ruins High Tier | 3877 |
| Gfx Bench Car Chase | 3589 Frames |
| Gfx Bench Manhattan 31 | 3760 Frames |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Battery Life | 2006 minutes |
| Charging 0 - 100 | 103 minutes |
| 15 Minutes Of Cod Mobile | 4% |
| Video Streaming Netflix 30 Mins | 4% |
| Gps Navigation For 1 Hour | 5% |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Selfie Camera | 82% |
| Rear Camera | 85% |
| Feature | OnePlus Nord 6 | OnePlus Nord 5 |
|---|---|---|
| Processor | Snapdragon 8s Gen 4 | Previous Gen Chipset |
| Battery | 9000mAh | 6800mAh |
| Display | 165Hz | Lower Refresh Rate |
| Durability | IP Rated | Limited Protection |
| Variant | RAM | Storage | Price (India) |
|---|---|---|---|
| Base Variant | 8GB | 256GB | ₹38,999 |
| Top Variant | 12GB | 256GB | ₹41,999 |
| Pros | Cons |
|---|---|
| Massive 9000mAh battery | No detailed camera improvements mentioned |
| Flagship-level performance | Large battery may increase weight |
| 165Hz smooth display | Premium pricing for Nord series |
| Flagship Series | Nord Series | Nord CE Series |
|---|---|---|
| 15 | Nord 6 | Nord CE 6 5G |
| 15R | Nord 5 | Nord CE 5 5G |
| 13 | Nord 4 | Nord CE 4 5G |
| 13R | Nord 3 5G | Nord CE 3 5G |
| 12 | Nord 2T 5G | Nord CE 3 Lite 5G |
The price of OnePlus Nord 6 starts at ₹38,999 in India, depending on the RAM and storage variant.
Yes, OnePlus Nord 6 available on Amazon and OnePlus official site in India from 9 April 2026.
OnePlus Nord 6 is packed with a 9,000mAh battery, designed to last up to 2–2.5 days on moderate usage.
Yes, with careful use and battery replacement, OnePlus phones can last up to five years.
OnePlus Nord 6 features a 50MP primary camera with OIS, an 8MP ultra-wide lens, and a 32MP front camera for selfies.
Yes, OnePlus Nord 6 offers excellent gaming performance with high FPS support.
OnePlus Nord 6 offers better battery life, while iQOO focuses on balanced performance.
Yes, if you prioritize performance and battery life over camera quality.