

| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, Manual, 5 Screws, Stand, Remote Control, Smart Remote |
| Model | L43M5-AN |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Amlogic Cortex A53 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 7.46 kg |
|---|---|
| Dimensions | 970 (W) x 565 (H) x 81 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 7.4 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | DTS, 5 Equalizer – Standard, News, Movie, Game, Custom, 5 Band Equilizer |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| MHL Enabled | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | No |
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG, GIF |
|---|---|
| Other Video Features | Dyanamic Noise reduction, Color Temperature Control, 5 Picture Mode (Standard, Movie, Vivid, Sport, Custom) |
| Video Formats Supported | MPEG1/2/4, REAL, H.264 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Hotstar, Voot, Sony Liv, Sun Nxt, Zee5, Hungama Play, ALT Balaji, Viu, TVF Play, Flickstree, Play Movies, YouTube, LIVE TV, etc. |
| Other Smart Features | Mi Remote supports voice controls |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Other Remote Features | Voice Search |
| Graphics Processor (GPU) | Mali 450 MP3 |
|---|