
| Model | 500 (80NS0072IN) |
|---|---|
| Utility | Everyday Use |
| OS Type | Windows 10 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | yes |
| Headphone Jack | yes |
| Camera | yes |
|---|---|
| Keyboard | AccuType Keyboard |
| Inbuilt Microphone | yes |
| Speakers | JBL Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 265 x 384 x 24.6 mm |
| Weight (KG) | 2.3 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | Intel core i5 (6th Gen) |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 2.3 GHz Cores |
| GPU (Model) | AMD MESO XT |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |