



| Series | Ryzen 7 |
|---|---|
| Model | 14ACN6, 14ACN6 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | 2.2K, IPS Display, 300nits, 60 Hz, 100% sRGB |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 2240 x 1400 pixels |
| Display PPI | 189 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 11ac, 2×2 |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 x Card reader |
| Microphone In | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 312.2 x 221 x 15.99 mm |
| Weight (KG) | 1.38 kg |
| Sound | Dolby Atmos |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.9 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 5th Gen AMD Ryzen 7 5800U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon AMD |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| RAM Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Battery Backup (Hours) | Upto 10 hours |
|---|