




| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | 81H700BLIN |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Adapter, Manual |
| OS Type | Windows 10 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | FHD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | RJ-45 |
|---|---|
| WiFi standard | 1 x 1 AC |
| Bluetooth (Version) | v4.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 1.5 W Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 375.6 x 253.4 x 22.7 mm |
| Weight (KG) | 2.1 kg |
| Sound | Dolby Audio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 7th Gen Intel Core i3 7020U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 2.3 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2133 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|