






| Series | APU Quad Core |
|---|---|
| Model | 80TJ00BNIH |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Notebook, Battery, Power Adapter, Warranty Document |
| OS Type | DOS |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty Years |
| Display Type | HD LED Backlit TN Glare Slim Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) |
| Camera | 0.3 Megapixel Webcam, 0.3 MP |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Dimensions | 378 x 265 x 22.9 mm |
| Weight (KG) | 2.2 kg |
| Sound | 1 x 1.5 W Speaker |
| Cache (MB) | 2 MB |
|---|---|
| Processor Name | 6th Gen AMD APU Quad Core A8-7410 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x Cores |
| GPU (Model) | AMD R16M-M1-30 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM (GB) | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4 hours |
|---|