
| Series | APU Quad Core |
|---|---|
| Model | 80E301A6IN |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Carry In Warranty Years |
| Display Type | HD WLED TN Glare Flat eDP Display |
|---|---|
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Yes |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 2-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | 9.0 mm SuperMulti DVD Tray-in Drive |
| Dimensions | 384 x 265 x 25 mm |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Sound | 2 x 1.5 W Speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.8 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | AMD APU Quad Core A6-6310 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.8 GHz Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon R4 Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 45 W AC Adapter |