
| Series | APU Quad Core |
|---|---|
| Model | 59-427873 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Warranty Years |
| Display Type | HD LED Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 2-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 1.0 Megapixel Webcam, 1 MP |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 343 x 255 x 22.4 mm |
| Weight (KG) | 1.9 kg |
| Sound | 2 x 1.5 W Speakers, Dolby DS 1.0 AA |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.8 GHz |
|---|---|
| Processor Name | AMD APU Quad Core A6-6310 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.8 GHz Cores |
| GPU (Model) | AMD Sun Pro |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 45 W AC Adapter |