


| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 59-430739 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| OS Type | Free DOS |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty Years |
| Display Type | HD LED Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.86 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 113 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100 BASE-T |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Digital Media Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 0.3 Megapixel Webcam, 0.3 MP |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | DVD RW Drive |
| Dimensions | 340 x 247 x 24.5 mm |
| Weight (KG) | 2.1 kg |
| Sound | HD Audio Solution, Dolby Advanced Audio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.7 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i5 4210U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |