


| Brand | Vu |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | HD Ready LED TV, Remote Control, AAA Battery, Power cord, VESA wall mount, User Manual |
| Model | 32GVSM |
| Power Consumption | 55 W |
| Voltage Requirement | AC 100-240 V |
| Processor Cores | 4 |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Dimensions | 731.8 (W) x 455 (H) x 82.3 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, H264, H265 Decoder |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Android Smart OS: 7.0, Web browser, Sleep timer, Child & Program lock, Dynamic Backlight control, Favourite channels List |
| Operating System | Custom Android |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |