

| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Remote: 1U, Manual: 1U Table Stand: 1U, Wall Mount: 1U Warranty Card: 1U, Batteries: 2U |
| Model | 75C350LP |
| Voltage Requirement | 100-240V/50, 60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | REGZA Engine 4K |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Custom |
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | Dolby Vision |
| Weight (with Stand) | 12.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1233 (W) x 776 (H) x 255 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 12.3 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 24 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Audio, Powerful Sound |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Band Support | 2.4GHz, 5 GHz |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.264, H.265 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Hungama Play, Dailymotion, AccuWeather, Plex, App Store, YuppTV, TV Browser, Game Center, etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | MT9612IAATNC |
|---|