Thomson 9R Pro 43PATH4545BL 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
  • Market Status Launched
  • Category TV
  • Thomson Brand - Thomson
  • Screen Resolution 4K, 3840 x 2160 pixels
  • USB Ports 2
Thomson 9R Pro 43PATH4545BL 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specifications
General
Brand Thomson
Warranty 1 Year
In The Box 1 TV Unit, Remote, Wall Mount, User Manual, 2 AAA Batteries
Model 43PATH4545BL
Voltage Requirement AC 100 – 240 V
Power Consumption (Stand-by) 0.5 W
Processor ARM Cortex A53 – 1.4 GHz
Internal Storage 8 GB
RAM 2 GB
Display
Curve TV No
Refresh Rate 60 Hz
Viewing Angle 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical
Touch Screen No
Size (Diagonal) 43 in
Aspect Ratio 16:9
Physical Design
Weight (with Stand) 9.8 kg
Dimensions 975 (W) x 570 (H) x 120 (D) mm
Audio
Number Of Speakers 2
Total Speaker Output 40 W
Output Per Speaker 20 W
Audio Formats Supported MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Connectivity
Bluetooth Yes
Ethernet Yes
RF Input (Analog Co-axial) Ports 1
Screen Mirroring Yes
Component Output Ports 1
USB Ports 2
Video
Image Formats Supported JPEG, PNG
Other Video Features 4K HDR 10+, ChromeCast, Stream 4K
Video Formats Supported MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Smart Tv Features
Smart TV Yes
Supported Apps Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc.
Other Smart Features Android (Google Assistant & Chromecast in-built)
Social Media Integration Yes
Operating System Custom Android
Remote Control
Internet Access In Remote Yes
Touch Controls On Remote No
  • DISPLAY
    • Size (Diagonal): 43 in
    • Refresh Rate: 60 Hz
    • Aspect Ratio: 16:9
  • AUDIO
    • Number Of Speakers: 2
    • Total Speaker Output: 40 W