
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Battery, User Manual, Power Cable, Mini Wall Mount, Vesa Wall Mount, Warranty Card |
| Model | UA32J4300AR |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Other Display Features | HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Upscaling | No |
| Dimensions | 735.9 (W) x 433.8 (H) x 70 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, HEAAC, LPCM, MP3, WMA |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | No |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | 3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, WiFi Direct |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | no No |