
| Brand | Onida |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Model | 43FB1 |
| Power Consumption | 90 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Dimensions | 925 (W) x 583.2 (H) x 64.5 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 18 W |
| Other Audio Features | 5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 9 W |
| Audio Formats Supported | M4A, MP2, MP3, MPEG, WAV |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-4 |
| Smart TV | No |
|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
|---|---|
| Universal Control Remote | no No |