


| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Main Unit, Manual, Warranty Card, Remote : 1U, Battery : 2U |
| Model | OLED48C2XSA |
| Voltage Requirement | 00 – 240V AC |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 48 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1071 (W) x 650 (H) x 78 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 14.09 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, AVI, FLV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Etc., etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Magic Remote Control (Universal Control, Point, Click, Scroll, Voice |
| Graphics Processor (GPU) | α9 Gen5 AI Processor 4K |
|---|