


| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | 13-aw0188TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Stylus, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | HP Audio Switch, HP Documentation, HP e-Service, HP JumpStart, HP Support Assistant, HP Connection Optimizer, HP Command Center, HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| OS Type | Windows 10 Pro (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 331 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2×2) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Island-style Poseidon Blue |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 306 x 194.5 x 16.9 mm |
| Weight (KG) | 1.27 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Bang and Olufsen, HP Audio Boost 2.0 |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i7 1065G7 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated Iris Plus |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |
|---|