
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | G3J89PA |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Charger, 1 Battery |
| OS Type | DOS (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Manufacture Warranty Years |
| Display Type | Yes |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Realtek Ethernet (10/100/1000) |
|---|---|
| WiFi standard | Ralink 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v2.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Integrated Stereo Speakers |
| Optical Drive | Yes |
| Dimensions | 45 x 33 x 8 mm |
| Weight (KG) | 3.5 kg |
| Processor Name | Intel Core i5 4020 |
|---|
| GPU (Model) | Intel Graphics 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3.5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |