





| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 14-dh0043TX |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Stylus Pen, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | HP Audio Switch, HP JumpStart, HP Support Assistant, Microsoft Office Home and Student 2019 |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full Size Island-style Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 322 x 222 x 19 mm |
| Weight (KG) | 1.65 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Bang and Olufsen, HP Audio Boost 1.0 |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 6 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i5 8265U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce MX130 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2400 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |