


| Series | Pavilion x360 |
|---|---|
| Model | 14-cd0081tu |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | HP Audio Switch, HP CoolSense, HP Support Assistant |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | Onsite, Manufacturing Defects, Physical Damage, 1 Year Domestic Warranty Years |
| Display Type | Full HD LED Backlit Widescreen BrigtView IPS Multi-touch Display (Supports Active Pen) |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full Size Island Style Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 1.59 kg |
| Sound | Bang and Olufsen Play, HP Audio Boost – Smart Amp |
| Processor Name | 8th Gen Core i5 |
|---|
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2400 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3 hours |
|---|