





| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 15-DK2100TX |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019, HP Documentation, HP e-service, HP BIOS recovery, HP SSRM, HP Smart, HP Jumpstarts |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
|---|---|
| WiFi standard | Realtek Wi-Fi 6 (1×2) |
| Bluetooth (Version) | v5.2 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Card Reader | 1 x Multi-format SD Media Card Reader ( SD/SDHC/SDxC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-Size Island-Style Ultra Violet with Numeric Keypad, Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 360 x 256 x 23.4 mm |
| Weight (KG) | 2.28 kg |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 3.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i5 11300H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 3200 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |