



| Series | Snapdragon X Plus |
|---|---|
| Model | 14-fe0121QU |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Netbook |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 2240 x 1400 pixels |
| Display PPI | 189 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 (2×2) |
| Bluetooth (Version) | v5.4 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 5MP IR Camera, 5 MP |
|---|---|
| Keyboard | Full-Size, Backlit, Soft Grey Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 312.9 x 223.5 x 14.3 mm |
| Weight (KG) | 1.34 kg |
| Sound | Dolby Atmos |
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
|---|---|
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x Cores |
| GPU (Model) | Qualcomm Adreno GPU |
|---|---|
| GPU Brand | Qualcomm |
| RAM Type | LPDDR5X |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 26 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W USB Type-C Power Adapter |