



| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | 16-b0370TX, 16-b0370TX |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019 |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | QHD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 16.1 inches |
| Resolution (Pixels) | 2560 x 1440 pixels |
| Display PPI | 182 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2×2) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array digital microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 369 x 248 x 22.5 mm |
| Weight (KG) | 2.32 kg |
| Sound | Audio by B&O, Dual speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 24 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i7 11800H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 8 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |