





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | Omen 16-B0351TX |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Netbook |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 16.1 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 137 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth (Version) | v5.2 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Multi-Format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size 4-zone RGB backlit Shadow Black Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers with Subwoofer |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 369 x 248 x 22.5 mm |
| Weight (KG) | 2.32 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 24 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i7 11800H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 3200 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| RAM Slots | 2 |
| Battery Backup (Hours) | Upto 9 hours |
|---|