




| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | 15-dc1009TX |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | HP Audio Switch, HP Support Assistant, HP Jumpstart, OMEN Command Center |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 282 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full Size 4 Zone Lighting , Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 360 x 262.9 x 26 mm |
| Weight (KG) | 2.38 kg |
| Sound | Bang and Olufsen Play DTS Studio Sound, HP Audio Boost 2.0, DTS Headphone: X Technology |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 9 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i7 8750H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce RTX 2070 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 8 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2666 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Adapter (Type) | 200 W AC Adapter |
|---|