





| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | (P4Y43PA) |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Included Software | Windows 10 Home (64-bit), Windows 10 Home (64-bit), CyberLink YouCam; CyberLink PowerDirector; CyberLink PhotoDirector; Adobe® Shockwave® Player; CyberLink Power Media Player; User Guide documentation; iPass; Evernote; Dropbox |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year onsite warranty with Accidental Damage Protection Years |
| Display Type | Anti-glare Full High Definition LED Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 166 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | – Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (802.11ac) |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD, SDHC, SDXC |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam -1280 x 720 by 30 frames |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Island-style Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 326.39 x 226.06 x 12.95 mm |
| Weight (KG) | 1.27 kg |
| Sound | Bang and Olufsen |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 6th Gen Intel Core i5 i7-6500U |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 520 DirectX 12 Support |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 8 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65W AC Adapter |