





| Series | Celeron |
|---|---|
| Model | 11-ae040nr |
| Utility | Everyday Use, Business |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Manual, Warranty Card |
| OS Type | Chrome |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | FHD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 11.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 135 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Optical Drive | No |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 2 |
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | Intel Celeron N3350 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 500 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR4X |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 8 hours |
|---|