

| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | LED TV: 1U, Remote Control: 1U, Manual & Warranty Card: 1U, Stands: 2U, Screws: 4U |
| Model | L55M6-ES |
| Power Consumption | 160 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Quad Core Cortex A55 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | HDR10, Wide Colour Gamut (WCG), Reality Flow, Vivid Picture Engine |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10 |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 13.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1229.7 (W) x 719.3 (H) x 71.3 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 13.43 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos + DTS-HD |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, AAC, WMA, WAV |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | MEMC, 5 Picture Mode (Standard, Movie, Vivid, Sport, Custom) Dynamic Noise Reduction, Color Temperature Control |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, WMV, AVI |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Help, Miracast, YouTube, Play Movies, Play Store, etc. |
| Other Smart Features | Android, PatchWall 4 |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G52 MP2 |
|---|