




| Brand | Lumio |
|---|---|
| Processor | BOSS Performance, Powered by Mediatek Pentonic 700 |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Screen Size | undefined undefined |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 450 Nits (Typical), 800 Nits (Peak) |
| Size (Diagonal) | 65 inches |
| Contrast Ratio | Native 7000:1, Dynamic 1,00,000:1 |
| Upscaling | 4K AI Upscaling by DOPE Display 2 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Speaker Configuration | 2 Subwoofer, 2 Full-Range, 2 Tweeter |
|---|
| USB | USB 2.0 x2, USB 3.0 x1, Compatible with NTFS, exFAT and FAT32 drives |
|---|---|
| HDMI | 3x HDMI 2.1 ports, HDMI 2 eARC, HDMI 2 and 3 supports 4K 144Hz, ALLM, VRR, QMS supported |
| Bluetooth | Bluetooth V2.1/3.0/4.0/4.1/4.2/5.0 |
| Ethernet | RJ45 x1 (100Mbps) |
| Picture Engine | DOPE Display 2 |
|---|
| Voice Assistant | Google Assistant Built-in |
|---|---|
| Operating System | Google TV (Android 14) |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
|---|