
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Remote: 1U, Manual: 1U Table Stand: 1U, Wall Mount: 1U Warranty Card: 1U, Batteries: 2U |
| Model | 32L5050 |
| Power Consumption | 50 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Cortex-A53 |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 4.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 730 (W) x 443 (H) x 73 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 4.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | dbx-tv, Dolby Audio, 20 W Powerful Sound |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.264, H.265 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Multi Media Player, Play Games, Play Movies, Play Music, Play Store, etc. |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-470MP |
|---|