
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control(TM1640A), Batteries, Power Cable, Slim Gender Cable, Samsung Smart Control, VESA Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Model | UA40K6300AK |
| Power Consumption | 80 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 0 |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | Yes |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | HyperReal Engine, Analog Clean View, Auto depth enhancer, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 10.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 916.5 (W) x 540.6 (H) x 89.1 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 9 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | 3GP, AVI, MP4, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, WiFi Direct, Future Ready |
| Social Media Integration | Yes |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |
| Other Remote Features | Smart Control |