















| Brand | Samsung |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote(TM1360A), 2 X 3D Glass(SSG – 5100GB), Battery for Remote, User Manual, Power Cable, IR Extender Cable, E-Manual, Warranty Card. |
| Model | UA40F6400AR |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | 3D HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Upscaling | No |
| Weight (with Stand) | 10.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 928.2 (W) x 543.8 (H) x 49.6 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 9.3 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
| MHL Enabled | No |
| Screen Mirroring | No |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | 3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Facebook, Twitter, Youtube., etc. |
| Other Smart Features | AllShare, Connect Share, Display Mirroring, Easylink (HDMI-CEC), SmartHub, Smart Hub, Fluctuation protection |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | Yes |
| Universal Control Remote | No |
| Other Remote Features | Touchpad Remote |