

| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, 4 3D Glasses, Power Cable, Tabletop Stand, User Manual, Warranty Card |
| Model | VIERA TH-L50DT60D |
| Power Consumption | 128 W |
| Voltage Requirement | 110 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.2 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | HEXA-Processing Engine, 3D Comb Filter, Eco Sensor |
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Upscaling | No |
| Weight (with Stand) | 20.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1123 (W) x 659 (H) x 35 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 18 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 9 W |
| Audio Formats Supported | AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| MHL Enabled | No |
| Screen Mirroring | No |
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | AUTO, PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | AVCHD, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, Double USB Sharing, MyRemote Apps, Smartphone connect, Swipe & Share, Smart VIERA |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | Yes |
| Universal Control Remote | No |