
| Brand | Onida |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote, Warranty Card, User Manual |
| Model | LEO40KYFAIN |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Processor Cores | 0 |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | 5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, WAV |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | 3GP, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, VOB |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, etc. |
| Other Smart Features | AllShare, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, Remote Sharing, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, WiFi Direct, Android, Future Ready |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | yes |
|---|