
| Brand | Onida |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Model | 43FG |
| Power Consumption | 80 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.4 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | Color control |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Dimensions | 967 (W) x 561 (H) x 86 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 16 W |
| Other Audio Features | 5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, WAV, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | BMP, JPEG, PNG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Other Video Features | Selectable Picture Modes: News, Sports, Normal, Vivid, Cinema |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, WMV |
| Smart TV | No |
|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
|---|---|
| Universal Control Remote | no No |