
| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Conventional Remote, Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Model | 32LN4900 |
| Power Consumption | 55 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 786 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Other Display Features | Triple XD Engine, Eco Sensor |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 6.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 738 (W) x 437 (H) x 79 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 5 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 1 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, DivX SD, FLV, MKV, MP4, MPEG, VOB |
| Smart TV | No |
|---|---|
| Other Smart Features | Fluctuation protection |
| Social Media Integration | No |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | no No |