Croma CREL040FOF024601 40 Inch Full HD Smart LED TV
  • Market Status Launched
  • Category TV
  • Croma Brand - Croma
  • Screen Resolution Full HD, 1920 x 1080 pixels
  • USB Ports 2
Croma CREL040FOF024601 40 Inch Full HD Smart LED TV Specifications
General
Brand Croma
Warranty 3 Year
In The Box 1 Television Unit, Battery, Remote, Stand, Wall Mount Bracket
Model CREL040FOF024601
Voltage Requirement AC 110 – 240 V
Power Consumption (Stand-by) 0.5 W
Display
Curve TV No
Refresh Rate 60 Hz
Viewing Angle 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical
Touch Screen No
Size (Diagonal) 40 in
Aspect Ratio 16:09
Audio
Number Of Speakers 2
Total Speaker Output 20 W
Output Per Speaker 10 W
Audio Formats Supported MP3, WAV, AC3
Connectivity
RF Input (Analog Co-axial) Ports 1
Screen Mirroring Yes
Component Output Ports 1
USB Ports 2
Video
Image Formats Supported JPEG, PNG
Video Formats Supported MP4, AVI, MKV, FLV
Smart Tv Features
Smart TV Yes
Supported Apps Netflix, Disney+Hotstar. Youtube, etc.
Other Smart Features Android (Google Assistant & Chromecast in-built)
Operating System Custom Android
Remote Control
Internet Access In Remote Yes
Touch Controls On Remote No
Universal Control Remote No
  • DISPLAY
    • Size (Diagonal): 40 in
    • Refresh Rate: 60 Hz
    • Aspect Ratio: 16:09
  • AUDIO
    • Number Of Speakers: 2
    • Total Speaker Output: 20 W