

| Brand | Croma |
|---|---|
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | 1 Television Unit, Battery, Remote, Stand, Wall Mount Bracket |
| Model | CREL7362 |
| Voltage Requirement | AC 110 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.3 W |
| Internal Storage | 8 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AC3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, AVI, MKV, FLV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Disney+Hotstar. Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
| Operating System | Custom Android |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |