Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL)
  • Market Status Launched
  • Category TV
  • Acer Brand - Acer
  • Screen Resolution HD Ready, 1366 x 768 pixels
  • Sound Technology Dolby Atmos
  • USB Ports 2
Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) Specifications
General
Brand Acer
Launch Year 2024
Warranty 2 Year
Model AR32GT2841HDFL
Voltage Requirement AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption (Stand-by) 0.5 W
Processor Cores 4
Internal Storage 8 GB
RAM 1.5 GB
Display
Refresh Rate 60 Hz
Viewing Angle 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical
Size (Diagonal) 32 in
Aspect Ratio 16:9
HDR Format Display Types HDR10
Picture Processor Intelligent Frame Stabilization Engine
Wide Color Gamut Yes
Physical Design
Dimensions 716 (W) x 439 (H) x 81 (D) mm
Audio
Number Of Speakers 2
Sound Technology Dolby Atmos
Total Speaker Output 20 W
Sound Modes Standard, Music, Cinema, News, Personal
Output Per Speaker 10 W
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Version 1.4
Screen Mirroring Yes
USB Ports 2
Smart Tv Features
Smart TV Yes
Supported Apps Netflix, YouTube, Amazon Prime, Disney+Hotstar, etc.
Voice Assistant Yes, Google Assistant
Voice Search Yes
Operating System Google TV
Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) Review
The Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) stands out with its . Designed for users who demand the best from their devices, Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) delivers top-tier performance, stunning visuals, and long-lasting battery life. Whether you're a gamer, a photography enthusiast, or someone looking for a fast, reliable phone, the Acer G Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (AR32GT2841HDFL) ticks all the boxes.