
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, User Guide, AC Adapter, Battery, Manuals |
| OS Type | Windows 8 |
|---|---|
| Warranty | 1-year India ?on-site? warranty (select locations) 1-year carry-in International Limited Warranty Years |
| Display Type | High-Definition Clear SuperView LED Backlit Display, |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | ?Integrated 802.11 b/g/n |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Bridge Media Slot (supports SD,SDXC,SDHC & MMC) |
| Camera | Built-in High-Definition Camera with Microphone |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | ONKYO Speakers with dts Sound |
| Optical Drive | Built-in Slim 8x DVD Super Multi Drive |
| Dimensions | 340 x 234 x 24.1 mm |
| Processor Name | Intel Core i5 3337U |
|---|
| GPU (Model) | Integrated Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 750 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3.5 hours |
|---|