





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | MSI Summit B15 A11M-236IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide |
| OS Type | Windows 10 Pro (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 2 years Warranty Years |
| Display Type | IPS-Level |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 Hz |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2×2 ax) |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 720p HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Single Backlight White Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 1.6 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | 2 x 2 W Stereo Speakers with Hi-Res Audio |
| Cores | Quad Core |
|---|---|
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i7 1185G7 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Xe |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |
|---|