





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | GL73 |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Killer DoubleShot Pro, Dragon Center 2.0, Cooler Boost 5, Nahimic 3 |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 2 years Warranty Years |
| Display Type | Full HD LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 17.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 127 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Killer Ethernet E2400 |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wireless AC 9560 (2×2) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Backlight Keyboard by Steelseries (Single Color – Red) |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 419 x 287 x 33 mm |
| Weight (KG) | 2.9 kg |
| Sound | 2 x 3 W Speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 9 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i7 8750H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce RTX 2060 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 6 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Adapter (Type) | 180 W AC Adapter |
|---|