






| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | 13 -bd0515TU, 13 -bd0515TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| Sales Package | Laptop, Tilt Pen, battery, adapter, cables, user manuals, Warranty Documents |
| Included Software | Microsoft Office 2019 Home & Student, HP Documentation, HP e-service, HP BIOS recovery, HP SSRM, HP Jumpstart |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 3000 x 2000 pixels |
| Display PPI | 271 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6 AX 201 (2×2) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 1 x Micro SD card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 306 x 194 x 16.9 mm |
| Weight (KG) | 1.3 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Audio by B&O, Dual speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i7 1165G7 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Xe |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 65 Watt Smart PFC Adapter |
|---|