







| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | 5JZ97PA |
| Utility | Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Adapter |
| OS Type | Windows 10 Pro (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 3 years Warranty Years |
| Display Type | FHD Touchscreen Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 166 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | AC 8265 802.11a |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.8 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i7 8550U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Integrated |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|