








| Model | 250 G3 (J7V52PA) |
|---|
| OS Type | DOS (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Years |
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
|---|---|
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes, 0.3 MP |
|---|---|
| Keyboard | Full-sized keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Altec Lansing Speakers |
| Optical Drive | DVD+/-RW SuperMulti DL |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i3-4005U |
|---|
| GPU (Model) | Intel HD 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |