





| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | D9H42PA |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop |
| OS Type | Free DOS |
|---|
| Display Type | HD BrightView LED-backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Multi-Format Digital Media Card Reader for Secure Digital cards & Multimedia cards |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam with integrated digital microphone (720p, fixed focus, low light enhancement) |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x Altec Lansing Internal speakers |
| Optical Drive | SuperMulti DVD Burner |
| Dimensions | 376 x 247 x 35.79 mm |
| Weight (KG) | 2.45 kg |
| Processor Name | 2nd Gen Intel Core i3 2330M |
|---|
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 3000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 2.5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |