





| Series | Ryzen 5 |
|---|---|
| Model | 15s-ey1004AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Microsoft Office 2019 and Office 365, HP Smart, HP Documentation, HP Bios Recovery |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | WLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Realtek RTL8821CE 802.11b/g/n/ac (1×1) |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD/SDHC/SDxC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-Size, Natural Silver English Keyboard with Numeric Keypad |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Inbuilt Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 358 x 242 x 17.9 mm |
| Weight (KG) | 1.69 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 6 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | AMD Ryzen 5 4500U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon Vega 8 |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2666 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |